poniedziałek, 17 lutego 2014

Wady i zalety prowadzenia firmy w AIPMoja firma działa w ramach AIP od września ubiegłego roku. To rozwiązanie ma wiele zalet, ale niestety każdy medal ma dwie strony. 

Zaznaczam, że przedstawione poniżej zestawienie powstało na podstawie moich prywatnych doświadczeń lub opinii moich znajomych. Jest ono całkowicie subiektywne. Myślę również, że dużo zależy od tego, do którego z Inkubatorów się zapiszecie. 

Post jest długi, ale chciałam zawrzeć jak najwięcej informacji. 

No to zaczynamy :)

    Dobrowolny ZUS

Teoretycznie będąc w AIP możecie nie płacić ZUSu w ogóle.

Wynagrodzenie wypłacacie sobie na podstawie umowy zlecanie lub umowy o dzieło. W przypadku umowy o dzieło nie płacicie ZUSu, natomiast umowa zlecenie wiąże się z tym, że ZUS musicie opłacić. Nie dotyczy to studentów, ponieważ dla osób uczących się (do 26 roku życia) umowa zlecenie jest zwolniona z ZUSu.

Jednak nawet jeżeli macie już 26 lat, to opłata wynikająca z tego typu umowy rzadko przekracza 450zł, które musielibyście płacić miesięcznie mając działalność gospodarczą.

Pamiętajcie, że jeżeli nie studiujecie i nie pracujecie nigdzie poza AIP na umowę zlecenie lub umowę o pracę, powinniście chociaż część wypłaty przeznaczyć na ZUS, żeby mieć podstawowe ubezpieczenie zdrowotne.

  Księgowość i prawnik w cenie

Jeżeli przeraża Cię słowo księgowość i nie wyobrażasz sobie tego, że musiałbyś samodzielnie rozliczać się z fiskusem, to AIP jest dobrym rozwiązaniem.

Inkubatory udostępniają system fakturujący. Samodzielnie wprowadzasz faktury do systemu, skanujesz je i wysyłasz skany do księgowej. Na początku kolejnego miesiąca dostarczasz faktury do Inkubatora. Całe rozliczanie VATu i innych podatków, ewentualnego ZUSu zostawiasz księgowej.

Jeżeli musisz w ramach swojej działalności stworzyć umowę lub regulamin masz możliwość skorzystania z usług prawnika.
Taka możliwość jest zdecydowanie zaletą, ale sposób działania działu prawnego pozostawia wiele do życzenia.

  Bezpieczeństwo finansowe i wsparcie

   Każda umowa jaką podpisujecie musi przejść przez dział prawny i zostać podpisana przez Dyrektora. Można to traktować jako wadę (o tym napiszę później), ale jest to również zaleta. Jako młody przedsiębiorca, nie musisz znać się na prawniczym bełkocie, w jakim jest napisana większość umów. Dzięki temu, że umowę dokładnie przejrzy prawnik masz pewność, że nie podpiszesz nic, co nie będzie dla Ciebie korzystne, np. umowy z finansową karą umowną.

Masz również wsparcie Dyrektora, który odpowie na pytania i doradzi jak tylko będzie potrafił najlepiej. Zazwyczaj są to osoby prowadzące własne firmy, także coś tam zawsze wymyślą ;)

  Biuro

Możesz korzystać z biur Inkubatorów w całej Polsce. Te, które miałam okazję odwiedzić, były dobrze wyposażone. Masz do dyspozycji komputer z dostępem do internetu, miejsce na dokumenty swojej firmy, telefon, drukarkę. 

Jeżeli dany Inkubator posiada salę konferencyjną, również możesz z niej korzystać, po wcześniejszej rezerwacji. Taka możliwość przydaje się w kontaktach z klientami, kiedy nie chcesz spraw biznesowych omawiać w kawiarni. W moim Inkubatorze w Sali konferencyjnej jest komputer i rzutnik, oraz bardzo wygodne pufy ;)

  Kursy, szkolenia, spotkania networkingowe

Szkolenia organizowane przed AIP w chwili obecnej są dostępne również dla osób spoza Inkubatorów. Polecam wybrać się na takie szkolenie lub spotkanie networkingowe. 

Byłam na kilku szkoleniach i muszę przyznać, że są one na wysokim poziomie i nigdy nie miałam wrażenia zmarnowanego czasu. Zawsze dowiedziałam się czegoś ważnego, przydatnego.

Obowiązują zapisy przez internet. Warto polubić funpage najbliższego Wam Inkubatora, bo tam najwcześniej umieszczane są informacje o szkoleniach, a liczba miejsc jest ograniczona.

 Pakiet B2B

Pracując dla Inkubatora nie jesteś jakąś firmą „Kogucik” z biurem w piwnicy, tylko pracownikiem ogólnopolskiej firmy. Wiąże się to z pewnymi udogodnieniami. 

Np. możesz skorzystać z usług w preferencyjnych cenach. Wiele firm współpracuje z Inkubatorami przygotowując specjalną ofertę. 

Koleżanka opowiadała mi, że na tej zasadzie podpisała umowę na abonament w T-mobile. Płaci 12,50zł miesięcznie (12,50 do „wygadania” oczywiście). Do wszystkich osób działających w ramach Inkubatorów ma darmowe rozmowy. Cena za minutę i sms’a poza abonamentem również była bardzo atrakcyjna, ale niestety nie pamiętam dokładnej kwoty.

Jeżeli jesteście zainteresowani pakietem {tutaj} znajdziecie więcej informacji na ten temat.

     Tak, jakbyś nigdy nie miał firmy

Swoją firmę rozwijasz jako pracownik fundacji. Nie masz oficjalnie firmy. Jeżeli np. chciałbyś w przyszłości starać się o dotację, to możesz to zrobić. Bardzo często mając już kiedyś firmę nie możesz starać się o dofinansowanie, lub musisz odczekać 5 lat.

W Inkubatorze możesz być przez 2 lata. I powiedzmy, że w tym czasie rozwinąłeś firmę i chcesz nadal być swoim własnym szefem. W czasie tych 2 lat zdobyłeś klientów, wypracowałeś sobie renomę. Wychodzisz z Inkubatora, zakładasz firmę (np. działalność gospodarczą) i przez 2 kolejne lata możesz korzystać z preferencyjnej stawki ZUS, bo przecież nigdy nie miałeś firmy, prawda? I to wszystko jest legalne ;)

  Seed capital

  Inkubatory mają swój własny fundusz inwestycyjny. Więcej na ten temat znajdziecie {tutaj}. Nie brałam w nim udziału, dlatego niestety nie mogę powiedzieć Wam nic więcej.

 Mentoring

W ramach AIP możesz skorzystać z porady mentora. Każde AIP współpracuje z innymi osobami, ale zazwyczaj są to coache, psycholodzy, przedsiębiorcy. Spotykasz się z nimi, zadajesz nurtujące Cię pytania. Jako osoby z zewnątrz, mogą pomóc Ci znaleźć rozwiązanie problemu, na jaki napotkałeś prowadząc firmę.

  Sieć firm w AIP

Jak już wcześniej wspominałam, korzystając z usług innej firmy działającej w ramach AIP nie płacisz VATu. 

Na facebooku istnieje zamknięta grupa dla AIP z całej Polski. Mając zlecenie piszesz czego potrzebujesz, a nuż znajdzie się ktoś, kto się właśnie tym zajmuje albo właśnie sprzedaje to, czego potrzebujesz. A 23% VATu to naprawdę nie są małe pieniądze.

 250zł + VAT

Działalność w AIP nie jest darmowa. Opłata jest niewielka, ale na początku działalności firmy może być odczuwalna. Jeżeli macie środki na subkoncie (czyli już coś zarobiliście), opłata jest ściągana z konta w okolicach 13 dnia każdego miesiąca. Jeżeli nie macie wystarczających środków, otrzymacie maila z informacją na jakie konto przelać opłatę, jednak w tym przypadku płacicie kwotę brutto (307 zł).

  VAT 

Będąc w AIP jesteście płatnikami VATu. Mając własną działalność gospodarczą, do pewnej kwoty możecie nie być vatowcem. Z jednej strony możecie odliczać VAT za niezbędne w firmie zakupy, ale z drugiej strony VAT to aż 23% Waszego dochodu. Dużo. Szczerze mówiąc wolałabym go nie płacić.

Kurtuazyjny charakter niektórych Inkubatorów

Na Śląsku działa kilka Inkubatorów. W samych Katowicach mamy Inkubatory na Uniwersytecie Śląskim i w Śląskiej Wyższej Szkole Zarządzania im. Jerzego Ziętka. I mimo, że na USiu odbywają się szkolenia, można korzystać z biura itd., to nic tam nie załatwicie. Cała księgowość jest na Ziętku. Jeżeli chcecie coś załatwić z Dyrektorem to też na Ziętku.

W najbliższym czasie zostanie otwarty kolejny Inkubator, tym razem w Bytomiu. Bardzo mnie to cieszy, ale i tak z dokumentacją będę musiała jeździć do Katowic.
  
Jeżeli ktoś jest w Inkubatorze w Bielsku – Białej dokumentację przesyła pocztą, ponieważ również podlega pod księgowość w Katowicach. Nie jest to duże utrudnienie, ale jak już piszę o wadach, to o wszystkich.

Dział prawny

Wcześniej wspominałam, że prawnik jest zaletą i to prawda. Wadą natomiast jest sposób, w jaki kontakt z działem prawnym jest zorganizowany. 

Każda umowa jaką chcecie podpisać z klientem musi zostać przesłana przez formularz na stronie inkubatorów do działu prawnego. Prawnik ma 5 dni roboczych na odpowiedź. W ciągu kilku miesięcy raz zdarzyło mi się, że dział prawny odpowiedział przed tym terminem. 

Nie ukrywam, że umowa została dokładnie przejrzana, wszystkie ewentualne wątpliwości zaznaczone i opatrzone komentarzem. Ale umowę na wynajem biura podpisywałam tym sposobem przez miesiąc! Dramat. Bo zawsze jeżeli coś nie pasuje w umowie drugiej stronie, my znowu musimy pytać dział prawny. A oni znowu mają 5 dni...

Uprzedzam, że wszystkie pliki do działu prawnego przesyłamy w formatach edytowalnych. Bo mogą Wam po 5 dniach napisać, że w pdf nie przyjmują. 

Po podpisaniu umowy musicie ponownie przesłać ją do działu prawnego, żeby nadano jej numer ewidencyjny. Ale to, na szczęście, zazwyczaj trwa do 3 dni.

W tej chwili powstaje platforma, na której będą zamieszczone standardowe umowy, których nie będzie trzeba od nowa tworzyć z działem prawnym, jeżeli zostaną zastosowane w formie niezmienionej. Idzie ku lepszemu ;)

GIODO 

Każda firma, która przechowuje i przetwarza dane osobowe (wystarczy, że masz jedno CV swojego potencjalnego pracownika i już należysz do tej grupy), musi zgłosić zbiór danych osobowych do GIODO. W AIP musi to zrobić prawnik z działu prawnego, a jest to dodatkowy koszt StartUpu, który wynosi 123zł. Myślicie, że ktoś o tym wspomniał przed założeniem firmy? No, właśnie.

Brak suwerenności

Nie możecie sami podpisywać umów. Nie możecie dać swojej pieczątki. Zazwyczaj nie jest to problem, ale raz zdarzył mi się klient, który miał w związku z tym liczne obawy. Naprawdę długo tłumaczyłam, dlaczego nie mogę oddać mu jego umowy od razu, tylko dopiero gdy podpisze ją Dyrektor.

Brak możliwości ubiegania się o dotacje, 
 
dofinansowania albo granty dla osób planujących założenie własnej działalności.

Brak możliwości odliczenia kosztów transportu

Nie można odliczyć nic, co związane jest z samochodem. Ani paliwa, ale nawet opłaty za reklamę, którą na tym samochodzie umieszczacie.

Nie możecie wrzucić w koszty abonamentu za telefon. Ale kartę już tak ;)


W tej chwili są to wszystkie wady i zalety AIP, które przychodzą mi na myśl. Mimo wad uważam, że jeżeli nie musicie wynajmować własnego biura AIP jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ znacząco obniża koszty prowadzenia firmy. Pozwala również bez ryzyka wypróbować pomysł na biznes.

Myśleliście kiedyś o firmie w AIP? A może również korzystacie z możliwości Inkubatora? Jeżeli macie jeszcze jakieś pytania, służę radą ;)
 
 

3 komentarze :

  1. Też jestem w AIP (2 lata) i rzeczywiście jest dużo do opowiadania jak to z tym AIP jest. A ten artykuł dobrze to obrazuje. Bardzo często ktoś pyta co zrobić, żeby nie zakładając firmy jakoś porządnie rozliczać się za produkty. Zwykle polecam wtedy AIP. A teraz dodatkowo będę wklejać linka do Twojego artykułu i będzie obszerna informacja. Nie będę musiała sama się produkować :)
    Dziękuję za Twój wysiłek!

    OdpowiedzUsuń
  2. Witaj. Czy inkubator przedsięmbiorczości typu AIP jest nie odpowiedny do sklepu internetowego i podobnych rzeczy ? Jest to specyficzny biznes gdzie przepływ pienieżny jest częsty, a zarobek jest inwestowany ponownie. Zastanawiam się czy biurokracja w inkubatorze by to utrudniła.

    OdpowiedzUsuń